Co dělat, když někdo s Alzheimerovou chorobou nechce jíst?

Alzheimer je sice závažné onemocnění, ale přesto se s ním dá dobře vypořádat. Pomáhat někomu, kdo trpí Alzheimerovou nemocí, chce však především hodně důvtipu a trpělivosti.

Lidí, kteří trpí Alzheimerovou chorobou je mnoho, ale mnohdy mají něco společného. Častým problémem je strava. Lidé s Alzheimerovou nemocí v pokročilém stádiu často nechtějí jíst. Jídlo odmítají, v horším případě plivou. Jsou však pokrmy, které sní s chutí.

Lidé s Alzheimerovou chorobou mají často rádi spíše sladká jídla. Nejlépe se jim však zavděčíte mléčnou rýži. Stačí i kupovaná v kelímku. Někdy ji odmítají, ale stačí ji rozmixovat a změna konzistence jim stačí k tomu, aby jídlo snědli bez připomínek. Nelze však jíst jen sladká jídla. Je třeba doplňovat také sodík, který je obsažen v kuchyňské soli. Byť mléčná rýže malé množství soli obsahuje, nestačí to. Proto je dobré takovému člověku například na oběd dát bramborovou kaši a jemný párek. Ano, občas se lze setkat s námitkou, že párek je moc tvrdý. Ale stačí jídlo odnést a za hodinu jej přinést znovu a sní jej. Nebo odebrat párek a nechat dotyčného sníst jen kaši. Párek lze schovat na další den, kdy už si na to, že je moc tvrdý, nevzpomene a vše v pořádku sní.

Je to bohužel tak. Nikdo nechce nikoho klamat, ale jedná se o dočasný subjektivní vjem, který ale není reálný. Podobně lze připravovat jakákoliv další jídla, která je lepší rozmixovat. Cokoliv měkkého se setká s úspěchem. Ať už to bude zeleninová polévka (bez hrášku a kukuřice), která může být zahuštěna bramborovou kaší nebo nudlemi, nebo rozmixované ovoce – často mají rádi banán s kiwi.

Mléčná rýže a mléčná krupice ale vedou na všech frontách. A když nechce někdo s tímto onemocněním polykat prášky, je vhodné jim je do toho rozdrtit. Jsou ale i léky, které se špatně drtí. Proto je vhodné je přes noc na místě, kam osoba s Alzheimerovou chorobou nedosáhne, nechat rozpustit v trošce vody, druhý den ještě rozdrtit v té vodě a přimíchat do jídla.

A jaké máte zkušenosti Vy? Poradíte nějaké fígle ostatním? Můžete psát do komentářů i sdílet na sociálních sítích.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů