Když někdo dlouhodobě onemocní

Nikdo nikdy nevíme, co nás může potkat. Sice si všichni do nového roku přejeme vždy hlavně to zdraví, ale ne vždy to s tím zdravím vyjde. A nemusí se jednat hned o někoho, kdo je starší nebo kdo už má zdraví podlomené. Náhle může onemocnět v podstatě kdokoliv. Horší pak je, pokud se jedná o dlouhodobou nemoc. I když může ve finále být nemoc pro daného člověka přínosná, třeba jako byla pro mě, protože mi časem pomohla najít cestu, jak pomáhat druhým a stát se pečovatelkou. Ale než člověk nemoc překoná, může to pro něj znamenat poměrně velké trápení. A to často i finanční.

O to více dobrou zprávou je, že od 1. ledna 2018 došlo ke zvýšení náhrady mzdy a nemocenské dlouhodobě nemocným zaměstnancům. A to tak, že za kalendářní den bude výše nemocenského činit:

  • 60 % denního vyměřovacího základu do 30. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény,
  • 66 % denního vyměřovacího základu od 31. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény do 60. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény,
  • 72 % denního vyměřovacího základu od 61. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény.

Pokud někdo onemocněl ještě před začátkem roku 2018 a jeho nárok na nemocenské pokračuje, bude dostávat nemocenské od začátku ledna automaticky zvýšené podle nových podmínek.

Někteří, kteří na tom jsou zdravotně hůře a nestačí na vše sami, mohou tak využít tohoto zvýšení nemocenské k tomu, aby si zajistili alespoň občasnou pomoc pečovatelky. Pokud někdo potřebuje pečovatelku častěji, může se poradit se svým lékařem, jak postupovat, aby získal příspěvek na péči. Nebo s tím poradí většinou i samotná pečovatelská agentura, stejně jako já a moje skvělé kolegyně z Vždycky lidsky radíme lidem v Praze, kterým pomáháme.

Je-li někdo živnostník, pak doporučuji určitě platit si alespoň minimální zálohy na nemocenské, které se odvádí ČSSZ a činí pouhých 115 Kč měsíčně (tj. částka stanovená pro rok 2017 a 2018). Výpočet nemocenské pro OSVČ na hlavní činnost je sice jiná než pro zaměstnance a v podstatě je velmi nízká. Ale v době dlouhodobé pracovní neschopnosti nemusí živnostník platit zálohy na zdravotní a sociální, protože to za něj platí stát. A věřte mi, že to už se vyplatí. Ale příjem nula a nízké nemocenské tak či tak nepokryjí náklady ani z daleka. Proto je potřeba se dopředu zajistit. Ideálně formou nějakého soukromého životního pojištění s připojištěním při dlouhodobé nemoci. Mám s tím vlastní zkušenosti a ráda kdykoliv poradím. Jsem totiž tak trochu jiná pečovatelka. Já pomáhám druhým proto, že pomáhám ráda.

pečovatelka Miroslava Trojáková, pečovatelská agentura Vždycky lidsky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.