Když někdo dlouhodobě onemocní

Nikdo nikdy nevíme, co nás může potkat. Sice si všichni do nového roku přejeme vždy hlavně to zdraví, ale ne vždy to s tím zdravím vyjde. A nemusí se jednat hned o někoho, kdo je starší nebo kdo už má zdraví podlomené. Náhle může onemocnět v podstatě kdokoliv. Horší pak je, pokud se jedná o dlouhodobou nemoc. I když může ve finále být nemoc pro daného člověka přínosná, třeba jako byla pro mě, protože mi časem pomohla najít cestu, jak pomáhat druhým a stát se pečovatelkou. Ale než člověk nemoc překoná, může to pro něj znamenat poměrně velké trápení. A to často i finanční.

O to více dobrou zprávou je, že od 1. ledna 2018 došlo ke zvýšení náhrady mzdy a nemocenské dlouhodobě nemocným zaměstnancům. A to tak, že za kalendářní den bude výše nemocenského činit:

  • 60 % denního vyměřovacího základu do 30. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény,
  • 66 % denního vyměřovacího základu od 31. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény do 60. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény,
  • 72 % denního vyměřovacího základu od 61. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény.

Pokud někdo onemocněl ještě před začátkem roku 2018 a jeho nárok na nemocenské pokračuje, bude dostávat nemocenské od začátku ledna automaticky zvýšené podle nových podmínek.

Někteří, kteří na tom jsou zdravotně hůře a nestačí na vše sami, mohou tak využít tohoto zvýšení nemocenské k tomu, aby si zajistili alespoň občasnou pomoc pečovatelky. Pokud někdo potřebuje pečovatelku častěji, může se poradit se svým lékařem, jak postupovat, aby získal příspěvek na péči. Nebo s tím poradí většinou i samotná pečovatelská agentura, stejně jako já a moje skvělé kolegyně z Vždycky lidsky radíme lidem v Praze, kterým pomáháme.

Je-li někdo živnostník, pak doporučuji určitě platit si alespoň minimální zálohy na nemocenské, které se odvádí ČSSZ a činí pouhých 115 Kč měsíčně (tj. částka stanovená pro rok 2017 a 2018). Výpočet nemocenské pro OSVČ na hlavní činnost je sice jiná než pro zaměstnance a v podstatě je velmi nízká. Ale v době dlouhodobé pracovní neschopnosti nemusí živnostník platit zálohy na zdravotní a sociální, protože to za něj platí stát. A věřte mi, že to už se vyplatí. Ale příjem nula a nízké nemocenské tak či tak nepokryjí náklady ani z daleka. Proto je potřeba se dopředu zajistit. Ideálně formou nějakého soukromého životního pojištění s připojištěním při dlouhodobé nemoci. Mám s tím vlastní zkušenosti a ráda kdykoliv poradím. Jsem totiž tak trochu jiná pečovatelka. Já pomáhám druhým proto, že pomáhám ráda.

pečovatelka Miroslava Trojáková, pečovatelská agentura Vždycky lidsky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.